Cebulki kwiatowe – dlaczego warto się nimi zainteresować?

Cebulki kwiatowe swoim wyglądem przypominają nieco klasyczną cebulę. Chociaż różnią się one kształtem, wielkością i kolorem w zależności od gatunku.

Magazynuje ona w sobie wszystkie ważne składniki potrzebne do rozwoju rośliny. Nazywa się ją również przekształconym pędem podziemnym. Z cebul w stosunkowo krótkim czasie rozwija się roślina.

Cebulki przechowują również składniki zapasowe, niezbędne do wytworzenia rośliny w kolejnym sezonie. Cebulki można podzielić na 3 główne rodzaje: jednoroczne, wieloletnie i aklimatyzujące się.

Cebulki kwiatowe czy nasiona?

Kwiaty z cebulek oraz kwiaty z nasion charakteryzują się znaczną różnicą w uprawie. Choć wysiew nasion nie należy do najtrudniejszych zadań, to zabiegi pielęgnacyjne mogą sprawić problem początkującym ogrodnikom.

Przede wszystkim zabiegi takie jak rozmnażanie są wymagające i mogą stanowić problem. Projektowanie ogrodu i tworzenie rabat za pomocą cebulek kwiatowych jest łatwiejsze niż przy pomocy nasion, które “wędrują” i ciężko jest określić dokładne miejsce ich rozkwitu.

Nasiona mogą być również przesuwane przez wiatr oraz zjadane przez szkodniki. W przypadku cebulek łatwiej jest temu zapobiegać.

Trzeba pamiętać, że rośliny z nasion oraz z cebul mają inne właściwości i wymagania. Każdy gatunek różni się również wymaganiami.

Jak sadzić cebulki kwiatowe?

Sadzenie cebulek nie jest tak trudne jak wiele osób myśli. Wystarczy poświęcić trochę czasu, dobrać sprzęt a odpowiednio posadzone cebulki odwdzięczą nam się obfitymi roślinami.

Termin sadzenia cebul jest zależny od gatunku, podobnie jak i czas kwitnienia. Natomiast większość kwiatów cebulowych preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Wymagania dotyczące podłoża również są uzależnione od poszczególnej odmiany. Warto pamiętać, że cebulek nie powinno się sadzić na zbyt piaszczystych oraz zbyt gliniastych glebach.

Kiedy już wybierzemy odpowiednie miejsce dla nowych cebulek kwiatowych, warto je odpowiednio przygotować. To znaczy pozbyć się chwastów oraz spulchnić glebę.

Głębokość sadzenia określa podstawowa zasada: głębokość dołka powinna odpowiadać trzykrotnej wysokości cebuli. To znaczy, że jeżeli cebulka ma 5 cm, to sadzimy ją na głębokość około 15 cm. Odstępy między roślinami określa się według wielkość docelowej. Im większy ma być kwiat, tym więcej powinien mieć miejsca. Warto zaznaczyć miejsce posadzenia cebulki, aby jej nie uszkodzić przy innych pracach ogrodowych.

Sadzenie w koszyczkach

Przy sadzeniu cebulek kwiatowych pomocne mogą być koszyczki. Cebule posadzone w koszyczkach nie przemieszczają się oraz są zabezpieczone przed szkodnikami.    ułatwiają namierzenie i wykopanie cebulki oraz chronią ją przed uszkodzeniami.

Jak dbać o cebulki kwiatowe?

Cebulki przed posadzeniem warto zaprawić środkiem grzybobójczym, aby zapobiec rozwojowi chorób grzybowych.

Posadzone cebulki należy podlewać i zasilać nawozem według wymagań konkretnego gatunku.

Cebulki, które nie zimują w gruncie, trzeba wykopać przed nadejściem mrozów. Ważne jest, aby odpowiednio o nie zadbać po wykopaniu.

Należy dokładnie usunąć z nich resztki wysuszonych korzeni, liści i resztki ziemi. Cebulkę osuszamy, a następnie przechowujemy ją w chłodnym i suchym pomieszczeniu do następnego posadzenia.

Warto również sprawdzać czy cebulka jest zdrowa. Jeśli posiada jakieś plamy lub zawilgocenia to znaczy, że może być chora i nie nadaje się już do uprawy.

Cebulki wiosenne i jesienne

Cebulki dzieli się, ze względu na termin kwitnienia i sadzenia, na wiosenne cebulki kwiatowe i jesienne.

Cebulki kwitnące latem i jesieną zazwyczaj sadzi się od kwietnia do maja. Sposób sadzenia się nie różni, jednak warto pamiętać, że część z nich nie jest odporna na mróz. To znaczy, że wymaga corocznego wykopywania na zimę. Gatunki te nie radzą sobie z ujemną temperaturą i w wyniku przemarznięcia obumierają.

Rośliny sadzone na jesień, kwitną już wiosną. Zazwyczaj sadzenie odbywa się we wrześniu i w październiku. Zaletą tych cebulek jest odporność na mróz. Zimują w gruncie, a to znaczy, że nie ma konieczności wykopywania ich co roku. Niektóre gatunki jednak warto zabezpieczyć okryciem przed silnymi mrozami. Ten rodzaj cebulek wykopuje się co 3-4 lata w celu zmiany stanowiska i oddzielanie cebul przybyszowych.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Hibiskus ogrodowy – znalezienie najlepszego miejsca na zakup

Next Post

Co musisz wiedzieć o środkach ochrony roślin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next